Exkurze do evropských institucí 2014
Exkurze do institucí EU proběhla 10. až 14. listopadu pod vedením doktorandů Gustava Novotného a Veroniky Zuskáčové ve spolupráci s olomouckými geografy z Univerzity Palackého. Evropský parlament zasedal v Bruselu loni na podzim pouze v tomto týdnu, proto jsme zvolili tento poměrně pozdní termín. Počasí se vydařilo skvěle (což v Beneluxu vůbec není pravidlem), Bruselané prý takto teplotně vydařený listopad dosud nezažili.
Ale popořádku. Na odjezd v pondělí večer osobně dohlédl i garant exkurze dr. Daněk a po vcelku poklidné cestě nočním Německem jsme se dostali do hraničního města Cáchy (městem od té doby, co v místních lázních vykoupal král Pipin III. Krátký) neboli Aachen. Někteří teprve zde zjistili, že se jedná o totéž město. Zazněl tu i první referát a došlo k pokusům vyfotografovat místní katedrálu, což se kvůli její značné velikosti prakticky nemohlo podařit.
Večerní program v Bruselu obstarala profesionální prohlídka vlámského studenta Daana Smeekense, který hovořil o historii i současnosti Bruselu stejně jako o významu institucí EU (velké poděkování patří i našemu studentu Honzovi Langrovi). Díky Daanovi jsme se v Bruselu už celkem obstojně vyznali, když jsme ve středu ráno znovu navštívili Evropskou čtvrť. Na Stálém zastoupení ČR při EU jsme vyslechli prezentaci pana Mazury, vedoucího úseku Finanční politiky a přednášku vedoucího úseku zemědělství pana Jílka. Následovala návštěva velkolepého Europarlamentu. Bohužel ne v době zasedání, jak nám bylo původně slíbeno, na druhou stranu, pověřený průvodce pan Pavel Černoch nám poskytl velmi živou a profesionální prohlídku. Také jsme se setkali s europoslancem Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL), relativně mladým a velmi aktivním politikem, s nímž studenti živě diskutovali přibližně 40 minut. Mimojiné nám prozradil, že politika mu umožnila splnit si své velké sny, a přihodil pár zákulisních informací.
Odpoledne následovala exkurze do Rady EU v majestátní budově Justus Lipsius, kde se nás ujal pan Petr Blížkovský, dlouholetý a velmi vážený činovník EU, který se specializuje na zemědělskou a regionální politiku. Následovala návštěva v budově Regionálního zastoupení Olomouckého kraje, kde nám o svojí činnosti vykládala olomoucká zastupitelka paní Michaela Vráželová a o činnosti při zastoupení Jihomoravského kraje hovořila stážistka Magda Komínková.
Na večer jsme studentům připravili program z trochu „jiného soudku“ - konkrétně ze soudku pravého belgického piva a navštívili jsme proslulou pivnici Delirium, kde mají na čepu okolo šedesáti piv a na skladě dalších bratru tři tisíce (právem je tento podnik zapsán v Guinnesově knize rekordů). Tato známá pivnice v historickém jádru Bruselu má ve znaku růžového slona. Jak známo, geografové moc nepijí, takže nehrozilo, že by někdo opravdu potkal růžového slona, natož opici. Párty skončila už v brzkých ranních hodinách.
Ve čtvrtek dopoledne jsme absolvovali přednášku o činnosti Evropské komise a následně navštívili oblíbené Parlamentarium - interaktivní muzeum o Evropské unii (podotýkám, že se nejedná o Planetárium a místo pozorování planet jde o podrobný vhled do historie a fungování EU). Odpoledne byla na programu návštěva kanceláře CZELO - tj. instituce pro výzkum, vývoj a inovace. Vedoucí pracovnice a dvě stážistky hovořily o svojí činnosti a nabídly studentům pestré možnosti stáží. S mírným zpožděním pak přispěchal i pan Radim Sršeň z ELARDu (Evropské asociace LEADER pro rozvoj venkova), který nabídl svižnou, vtipnou a informačně přínosnou přednášku.
V pátek ráno jsme zahájili postupný odjezd z Bruselu - dopoledne jsme nicméně strávili u Parku Heysel, kde se nachází známé Atomium a také zmenšenina našeho světadílu - MiniEurope. Studenti měli rozchod s možností navštívit obě zmíněné atrakce.
Při odpoledni jsme navštívili Lucemburk, který dostál pověsti bohatého ostrůvku prosperity v srdci Evropy - město připomínalo Hobitín s tím rozdílem, že místo hobitů se zde vyskytovali růžolící Lucemburčani (vedoucím exkurze poněkud zkazil náladu obhroublý číšník luxusní pizzerie, který nás vyhodil se slovy, že slušní lidé obědvají v poledne). Zpáteční cesta uběhla jinak v poklidu - za zmínku pravděpodobně nestojí občasné zastávky na benzínkách, tuhé mlhy v dolním Bavorsku ani ještě tužší dopravní zácpa při odjezdu z Lucemburku.
Do Brna jsme přijeli v sobotu v ranních hodinách s tím, že vše co bylo v plánu, se splnilo. Bonusem bylo příjemné počasí. Pevně doufáme, že studenti měli z naší exkurze podobně dobré pocity.
Ke stažení: