Exkurze do zahraničí - Rumunsko 2012

Ve dnech 16.6. – 24.6. 2012 se uskutečnila další z exkurzí, hrazených z prostředků ESF v rámci projektu Geoinovace. Konala se opět ve spolupráci MU v Brně a UP v Olomouci, takže se jí zúčastnili studenti z obou těchto akademických pracovišť. Hlavním cílem a náplní exkurze bylo poznání jedné z velice zajímavých zemí s dramatickou minulostí a poměrně dynamickou současností – totiž Rumunska. Vyjeli jsme v neděli ráno a během dopoledne se dostali do maďarské metropole Budapešť, kde jsme absolvovali prohlídku centra, zašli si na Budai Vár (Budínský hrad) a někteří též do vyhlášených termálních lázní (např. Széchényi). Po nočním přejezdu a překročení rumunských hranic jsme dojeli do historického města Sibiu v oblasti Sedmihradska (Transylvánie / Siebenburgen), jehož historie je nedílně spjata s německým obyvatelstvem a kulturou. Po ubytování jsme zamířili do nedalekého městečka Cisnadie, proslulého svým kostelem, opevněným proti tureckým nájezdům. Prohlídku tohoto kostela zabezpečil místní farář, vzhledem ke Dni otevřených dveří se konala zcela zdarma. V sousední vesnici Cisnadioara jsme navštívili románský chrám sv. Mihaila. Další den byl věnován poznávání okolí Brašova. Kromě návštěvy města samotného (např. s významným kostelem Biserica Neagra) jsme rovněž krátce navštívili podhradí Branu, tedy hradu zpopularizovaného spisovatelem Bramem Stokerem coby sídlo hraběte Drákuly. Díky lanovce nám bylo umožněno poznat i hřebeny Bucegi, tedy nejzápadnějšího pohoří Jižních Karpat. Zlomové svahy, viklany a další geomorfologické zvláštnosti tohoto pohoří nám popisoval doktorský student fyzické geografie Konstantin Nistor, který v současnosti studuje na Bukurešťské univerzitě a který s námi strávil několik dalších dní. Čtvrtý den exkurze jsme vyjeli po Transfagarašské silnici, postavené v 70 letech rumunským diktátorem Ceausescem, až do výšky 2000 m n.m. k jezeru Balea Lac. Odtud jsme podnikli několikahodinový výlet k jezeru Capra a na nejvyšší bod celé exkurze – Varful Ezerul Caprei (2417 m). Večer nám pak zpestřila původně neplánovaná návštěva solných lázní Ocna Sibiului asi 15 km od Sibiu. Salinita některých jezírek byla srovnatelná s Mrtvým mořem. Tuto návštěvu nám doporučil olomoucký student Miloš Čapek, který je momentálně na výměnném pobytu v Bukurešti, provázel nás po Sibiu a zabezpečil také ochutnávky typické rumunské kuchyně. Následoval dlouhý přesun do oblasti rumunského Banátu. Jízda autobusem byla zpestřena loučením se s Konstantinem v městě Calimanesti, návštěvou města Oršova, zastávkou u ve skále vytesané hlavy posledního dáckého krále Decebala a především známé Kazanské 2 soutěsky (Cazanele Dunarii) u obce Dubova. Jde o nejužší místo středního toku Dunaje, sevřeného strmými vápencovými skalami na hranicích Rumunska a Srbska. Rovněž jsme viděli věže zříceniny zatopené hladinou Dunaje a hrad Golubac, situovaný již na srbské straně. Večer jsme dorazili do obce Svatá Helena (Sfanta Elena), kde jsme měli několik následujících nocí zabezpečeno ubytování v rodinách místních Čechů. Další den ráno jsme mohli navštívit místní školu a podniknout polodenní vycházku k vápencové skalní bráně Kulhavá skála. Kromě četných krasových jevů jsme pozorovali také nově vystavěné (do provozu dosud neuvedené) větrné elektrárny, jejichž realizace byla diskutována i v českých médiích. Následující čas jsme se individuálně věnovali dalším vycházkám, poznávání života ve Svaté Heleně, debatami s místními či zaslouženým odpočinkem. Přes Maďarsko a Slovensko jsme se v neděli 24.6. v ranních hodinách vrátili zpět do Brna. Zbývá dodat, že exkurzi lehce poznamenala snad jen extrémní vedra, která se více než týden držela na maximálních denních teplotách kolem 35°C a prakticky bez deště.

sborník (.pdf)