Slovinsko 2012

Shrnutí exkurze SLOVINSKO 2012

Ve dnech 28.5. – 2.6. 2012 se uskutečnila další z exkurzí, hrazených z prostředků ESF v rámci projektu Geoinovace. Konala se opět ve spolupráci MU v Brně a UP v Olomouci, takže se jí zúčastnili studenti z obou těchto akademických pracovišť. Hlavním cílem a náplní exkurze bylo poznání jedné z bývalých jugoslávských republik, která leží na historickém a kulturním pomezí tří regionů – středoevropského, balkánského a částečně mediteránního – tedy Slovinska.
Vyjeli jsme v pondělí ráno a během dopoledne se dostali do slovinského města Maribor, kde jsme navštívili místní univerzitu s úvodním slovem prorektorky pro kvalitu vzdělávání prof. Lučky Lorber. Kompletního představení geografického pracoviště, situovaného na Filozofické fakultě, se nám dostalo od jeho vedoucího doc. Uroše Horvata. P. Horvat nás rovněž provedl po Mariboru, který je jedním ze dvou evropských měst kultury pro rok 2012 (součástí prohlídky byl i krátký film věnovaný tomuto tématu). Také jsme měli možnost podívat se na terénní pracoviště v Poljčane-Dole, které se věnuje tzv. permakultuře (ve zkratce řečeno „chytrému“ a ekologicky únosnému pěstování rostlin), navštívili jsme i nový lázeňský komplex Olimje nedaleko obce Podčetrtek na slovinsko – chorvatských hranicích. Ve večerních hodinách jsme dorazili do hlavního města Lublaně.
Následující den byl věnován prohlídce slovinského Krasu v širším okolí obcí Vrhnika a Cerknica. Průvodcem nám byl známý karsolog, prof. France Šušterčič. Ten nás mj. zavedl k jednomu z vývěrů Ljubljanice, do oblasti tzv. denudovaného krasu nad Planinským poljem, ukázal nám výchozy bauxitu nad dálnicí a nakonec jsme jeli na Cerkniško polje, největší svého druhu ve Slovinsku. V obci Dolenje Jezero jsme navštívili muzeum Jezerski hram s modelem Cerknického jezera, rybářskou expozicí a krátkým filmem týkajícím se ročního chodu tohoto periodicky zaplavovaného polje.
Ve středu jsme zamířili ke slovinskému Přímoří – během cesty jsme absolvovali prohlídku rozsáhlého jeskynního systému Škocjanske jame. Na pobřeží Jaderského moře následoval výhled od pohraničního hradu Kocerb, dále prohlídka malebného městečka Piran a také italského Terstu (Trieste), kdysi nejvýznamnějšího přístavu habsburské monarchie. Odtud jsme se přesunuli přímo na krasovou farmu p. Primože Štoky v obci Dutovlje. Zde jsme měli možnost povečeřet místní pršut a ochutnat autochtonní bílá i červená vína (včetně místní speciality Teran – tj. červeného vína, pěstovaného na krasové půdě terra rossa). Díky četným ochutnávkám byla zpáteční cesta do Lublaně korunována spontánní pěveckou produkcí.
Čtvrtý den exkurze jsme se zaměřili především na region Julských Alp – minuli jsme Bledské jezero a vystoupali na průsmyk Vršič (1611 m) s krátkou vycházkou za fenomenálními rozhledy po okolních horách. Kvůli zhoršujícímu se počasí padl původní plán dojít k pramenům Soči, doc. Matyášek nás tedy dovedl alespoň k vývěru nedalekého přítoku a ukázal nám hluboké kaňonovité údolí prvních kilometrů Soči.
V pátek dopoledne se nás ujali kolegové z geografického pracoviště Filozofické fakulty v Lublani – krátkou úvodní přednášku si vzal na starost dr. Jernej Zupančič a následné představení Lublaně – v teoretické i praktické rovině – dr. Irma Potočnik Slavič. Většina přítomných se shodla, že právě tato motivační přednáška a následná procházka centrem Lublaně s komentováním méně známých lokalit a souvislostí patřila k těm nejlepším v rámci exkurze. V odpoledních hodinách jsme dojeli do obce Jezersko a odtud pěšky vystoupali na Češku koču (1543 m), která byla již r. 1893 založena českými turisty v oblasti Kamniško – Savinjských Alp. Současným správcem chaty je Tone Karničar, bratranec slavného Dava Karničara, který jako první člověk na světě sjel Mt. Everest na lyžích.
Po noclehu na Češke Koči jsme sestoupili zpět k autobusu, přičemž několik lidí si ještě cestou udělalo vycházku ke Kranjske koči (1700 m). Kolem poledne jsme vyráželi z Jezerska a ve večerních hodinách se dopravili do České republiky.

Trasa a program

28.5. 2012
Olomouc – Brno – Graz – Maribor (prohlídka města) Poljčane-Dole (permakulturni poligon) – Podčetrtek/Olimje – Ljubljana
29.5. 2012
Ljubljana – Vrhnika – Planinsko polje – Cerkniško polje (Dolenje Jezero – Jezerski hram) – Ljubljana
30.5. 2012
Ljubljana – Škocjanske jame – Kocerb – Portorož – Piran – Terst – Dutovlje (krasová farma – večeře) – Ljubljana
31.5. 2012
Ljubljana – Bledské jezero – Kranjska Gora –Vršič – Tolmin – Škofja Loka – Ljubljana
1.6. 2012
Ljubljana (prohlídka města) – Jezersko – Češka koča (Kamniško – savinjske Alpe)
2.6. 2011
Češka koča – Jezersko – Klagenfurt – Graz – Wien – Brno – Olomouc

Ke stažení:
sborník

Odkazy:
fotogalerie
lokalizované fotografie