Identita regionu, území a krajin

moderátor       Doc. RNDr. Tadeusz Siwek, CSc.
čas                14:00-15:00
místnost         Z4

Imaginative geographies – formovanie umelej regionálnej identity
Mgr. Richard Nikischer (Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze)
Príspevok pojednáva o koncepte imaginative geographies, zavedenom literárnym teoretikom Edwardom Saidom a o komunikačných kanáloch a médiách, ktoré vplývajú na vytváranie našich predstáv o určitých územných celkoch a ich obyvateľstve. V prvej časti príspevku bližšie rozoberáme koncept imaginative geographies. Druhá časť hovorí o spôsoboch, akými môžu byť utvárané naše predstavy o vzdialených regiónoch, pričom región získava určitý vonkajší image. Tento obraz regiónu sa v mnohých prípadoch môže výrazne líšiť od skutočnej geografickej reality, no napriek tomu má vplyv na formovanie regionálnej identity regiónu i jeho obyvateľstva. V tretej časti príspevku stručne predstavíme začínajúci výskumný projekt „Regionálna identita v slovensko-poľskom pohraničí“.

Multidisciplinární polemika nad výsledky geografické regionalizce – region Ústecko-Orlicko
Mgr. Lenka Marešová (Geografický ústav, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)
Kvantitativním zpracováním statistických dat byl v rámci projektu POLYREG, zpracovávaným Výzkumným centrem regionálního rozvoje MU, vymezen region Ústecko-Orlicka jako region s relativně vyšším potenciálem pro polycentrický rozvoj. Tento příspěvek si klade za cíl postavit vedle sebe více expertních názorů na takto vymezený region a doplnit geografickou kvantitativní analýzu o multidisciplární kvalitiativní přístup. Byla provedena série rozhovorů se starosty a zástupci obcí, s experty – historiky, kteří se tímto regionem dlouhodobě zabývají a bylo také provedeno dotazníkové šetření s obyvateli regionu. Toto srovnání zdrojů by mělo přinést hlubší porozumění zkoumanému regionu a pomoci odpovědět na otázku, zda má v tomto konkrétním případě skutečně smysl pracovat s vymezeným regionem jako s polycentrickým regionem a podporovat jeho další rozvoj v tomto smyslu.

Vybrané geografické aspekty politického aktivismu v Libereckém kraji
Mgr. David Vogt (Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze)(Katedra geografie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci)
Příspěvek si klade za cíl analyzovat vybrané aspekty distribuce a aktivit veřejně a zejména politicky angažovaných občanských iniciativ ve vztahu ke konfliktům týkajícím se prostoru na příkladu Libereckého kraje. Na základě dostupných statistických dat i mediálních informací budou identifikovány extrémní případy obcí s netypicky vysokou či nízkou intenzitou občanské aktivity, vhodné pro hlubší případové šetření. Možná vysvětlení budou nastíněna v předběžných hypotézách zasazených do širšího teoretického rámce.