Krajina v prostoru a čase

moderátor       RNDr. Martin Culek, Ph.D.

Analýza vplyvu poľnohospodárskeho využívania na krajinu v povodí horného toku rieky Myjavy

Mgr. Andrea Rábeková (Geografický ústav, Slovenská akademie věd)
Poľnohospodársku krajinu Slovenska v rámci posledných desaťročí najvýraznejšie ovplyvnila kolektivizácia poľnohospodárstva. Dôsledky jej negatívnych vplyvov na krajinu sa prejavujú na poškodenom životnom prostredí najmä vo forme degradácie pôdy, ale aj na strate biotopov, znížení diverzity krajiny a napokon vyľudňovaní vidieka. Reakciou na tieto dôsledky sú alternatívne smery poľnohospodárskeho manažmentu kladúce dôraz aj na ekologické funkcie pôdy. V práci hodnotíme dopady poľnohospodárstva na krajinu prostredníctvom analýzy poľnohospodárskeho potenciálu krajiny. Spôsob a zmeny využívania pôdy ovplyvňujú nielen samotnú pôdu, ale aj kvalitu ostatných zložiek prostredia, čo sa premieta do celkovej stability územia. Preto konfrontujeme podklady o reliéfe a ďalších relevantných vlastností krajiny s reálnym využívaním krajiny s osobitným zreteľom na konvenčné a ekologické poľnohospodárstvo. Posudzujeme tiež funkcie krajiny z hľadiska tokov energie prostredníctvom analýzy krajinnej metriky. Študijné územie je jedinečné mierou roztrateného typu osídlenia a okolitej poľnohospodárskej krajiny, ktoré najmä v minulosti predurčovali blízky kontakt obyvateľstva s krajinou.

Fyzickogeografické aspekty vegetačního gradientu západně od NP Abisko v severním Švédsku
Mgr. Ondřej Herzán (Geografický ústav, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)
V okolí NP Abiska v severním Švédsku dochází k pozoruhodnému klimatickému gradientu, kdy se během několika desítek kilometrů zcela mění roční chod teplot i srážek. Zároveň má toto území velice pestrou geologickou skladbu a reliéf. Autor v příspěvku diskutuje možné vlivy fyzickogeografických ukazatelů na proměny vegetační zonality tohoto území a na základě vlastního terénního výzkumu se pokouší stanovit jejich relevanci.