Krize a obnova venkova

moderátor       Mgr. Vladan Hruška
čas                17:00-18:00
místnost         Z3

Krize českého venkova
RNDr. Hana Svobodová, Ph.D. (Katedra geografie, Pedagogická fakulta, Masarykova univerzita)
Mgr. Lukáš Nevěděl (Ústav demografie a aplikované statistiky, Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií, Mendelova univerzita v Brně)
Český venkov prochází v souladu s vývojem společnosti neustálými změnami. Razantní změny, se kterými se venkov vyrovnává dodnes, postihly český venkov v průběhu 70. let a později. Další významná změna nastala v 90. letech, kdy byl (nejen) venkov vystaven novým podmínkám tržní ekonomiky. Ani s touto změnou se dodnes řada regionů nevyrovnala. Aktuální změnou, kterou český venkov prochází, je přizpůsobování se požadavkům Společné zemědělské politiky EU a hledání nových cest rozvoje. Možností rozvoje venkova je celá řada, avšak zatím žádná nebyla cestou ven ze situace, ve které se současný český venkov nachází a jejíž nástin a možnosti řešení budou obsahem následujícího příspěvku.

Uplatňování Agroenvironmentálních opatření: reakce na krizi průmyslového zemědělství?
Mgr. Jiří Hrabák (Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze)
Větší důraz na environmentální dopady zemědělství je v západní Evropě kladen od takzvané „krize průmyslového zemědělství“. Po této zkušenosti se v 90. letech rozvíjí koncept post-produkčního zemědělství, který zdůrazňuje neprodukční charakter zemědělské výroby a má jasné environmentální zaměření. V této době se také začínají formovat konkrétní opatření na podporu environmentálního přístupu k zemědělskému hospodaření, které jsou implementovány prostřednictvím SZP. Otázkou je, zda se těmito kroky skutečně stává zemědělství více environmentálně udržitelné. Cílem přípěvku je teoreticky diskutovat proces ekologizace zemědělství a pokusit se o empirické ověření teoretických předpokladů na příkladu dotací na Agroenvironmentální opatření v rámci Horizontálního plánu rozvoje venkova v Česku. Na základě kvantitativní analýzy bylo zjištěno, že nejvíce sledovaných dotací se koncentrovalo do oblastí s nepříznivými přírodními podmínkami pro zemědělství.

Nová rurální obnova
Mgr. Tomáš Lorenc (Geografický ústav, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)
Ambicí předkládaného příspěvku je akcentovat iniciativu New Rural Reconstruction (NRR), která se zformovala v důsledku kritické reakce na fungování neoliberální ekonomie na přelomu milénia. Tato východoasijská iniciativa, sestávající se z nevládních neziskových organizací, akademických pracovníků, studentů, aktivistů a v neposlední řadě primárních producentů, dává průchod novému směru uvažování ohledně venkovského života, a to směrem k sociálnímu pokroku. V kontextu současného krizového stavu tržního systému, nezřízené vlády ekonomů/ekonomických indikátorů a „selhávání“ konformních rozvojových tendencí, se právě obrat pozornosti ke komunitě a místní participaci jeví jako logický a zdravý.