Moderní trendy v kartografii, geoinformatice a DPZ I.
moderátor Mgr. Bc. Zdeněk Stachoň, Ph.D.
čas 10:15-11:15
místnost Z3
Eye-tracking & RIA – nové přístupy v GIS
Rostislav Nétek
Tento příspěvek shrnuje nejnovější technologie užívané v geoinformačních systémech a digitální kartografii. Nejnovějším trendem v oblasti publikování kartografických výstupů na internetu jsou řešení založené na konceptu RIA aplikace. RIA (Rich Internet Application) jsou webové aplikace přinášející nástroje a zvyklosti desktop ovládání do webových aplikací a zároveň poskytující vyšší uživatelský komfort jak pro uživatele na straně jedné, tak pro odborníky - tvůrce aplikací, na straně druhé. Příspěvek se také zaměřuje na implementaci technologie eye-tracking, tedy sledování pohybu očí, do GIS aplikací. Eye-tracking umožňuje významně zvýšit použitelnost aplikací a map, ať už se jedná o sledování nejčastějších oblastí zájmů (tzv. heatmaps) a následnému přizpůsobení aplikace nebo zcela převratné technologii ovládání mapových aplikací pouze za pomoci zraku, tedy bez užití pohybového aparátu. Jedná se o inovativní způsob tvorby, ovládání a zcela objektivního vyhodnocování mapových výstupů jak v analogové, tak digitální tvorbě. Právě kombinace eye-trackingu a RIA přináší nový směr do oblasti geoinformačních systémů.
Rozšířená realita: dynamický vizualizační rámec strategií rozvoje
Jakub Trojan
Příspěvek diskutuje možné využití nástrojů a technik z oblasti computer science – konkrétně tzv. rozšířenou (augmentovanou) realitu, podmnožinu location based services. Augmentovaná realita představuje rámec, v němž je materiální svět obohacován informacemi z virtuálního světa (kyberprostoru). Rozpracování konceptu a jeho aplikace umožňuje i využití v regionálním rozvoji formou prostorové vizualizace strategií rozvoje. V příspěvku jsou prezentovány metody implementace strategie rozvoje do konkrétních nástrojů rozšířené reality – modelově s využitím aplikací pro mobilní platformy iOS a Android. Vybrané části strategie rozvoje (města, obce, mikroregionu, regionu) jsou v tzv. „worlds“ zpřístupněny uživatelům pohybujícím se v materiálním prostoru daného území, kteří vlastní tablet či chytrý telefon s připojením na internet a jejich zařízení má zabudován GPS čip, popř. gyroskop. Využití kontextuálních služeb založených na uživatelově poloze (location based services) tak výrazně zpřístupňuje rozvojové záměry regionů blíže jejich uživatelům, tj. především obyvatelům, turistům a investorům.
Dobrovolnické geografické informace v geoinformatice
Karel Kněžínek
Příspěvek se bude týkat sběru geografických dat obyčejnými lidmi na dobrovolnické bázi. Projekty jako OpenStreetMap nebo Wikimapia se stávají stále populárnějšími a získávají stále více uživatelů, proto se dobrovolnické geografické informace (VGI) a crowdsourcing stávají významným fenoménem v oblasti geoinformatiky. Článek si klade za cíl porovnat VGI projekty a pořizování prostorových dat amatéry s konvenčními metodami získávání geografických dat a nastínit možnosti využití VGI v geoinformatice a geografii. Bude podán přehled technologií, které dobrovolnický sběr geografických dat umožňují, ukázány některé existující projekty, a diskutována motivace uživatelů zapojit se do těchto projektů.