Moderní trendy v kartografii, geoinformatice a DPZ II.

moderátor       Mgr. Bc. Jiří Kozel, Ph.D.
čas                11:30-12:30
místnost         Z3

Monitorovanie vegetačnej dynamiky v Strednej Ázii metódami diaľkového prieskumu Zeme v rôznom rozlíšení
Roman Bohovic
Časový priebeh životných fáz (tzv. fenológia) vegetácie je dôležitý indikátor klimatických podmienok. Štúdium vegetačnej dynamiky preto môže viesť k lepšiemu pochopeniu klimatických zmien. Diaľkový prieskum Zeme umožňuje takto dlhodobé a kontinuálne monitorovanie veľkých území. Z časových rád satelitných snímkov strednej Ázie boli odvodené a analyzované fenologické parametre. Na regionálnej úrovni (stredná Ázia) boli použité snímky normalizovaného vegetačného indexu (NDVI) z GIMMS dát pokrývajúce obdobie 25 rokov (1982-2006) v priestorovom rozlíšení 8 km. Vybrané územia (povodia Narynu, Karadarye a Zerafshanu, Ferganská kotlina a Ferganský a Chatkalský chrbát v Ťan-Šane) boli spracované aj v rozlíšení 250 m z NDVI MODIS dát pre roky 2001-2009. Asymetrická Gussova metóda s prahom 25% bola použitá pri výpočte začiatku jarnej sezóny a dĺžky vegetačnej sezóny z dvoch dátových sád. Výsledkom je prehľad vegetačnej dynamiky v strednej Ázii. Naviac sú porovnané fenologické metriky získané spracovaním dát s rôznym rozlíšením a zdôraznené ich rozdiely.

Nástroje pro automatizaci konstrukce geologické mapy v prostředí GIS
Denisa Poulová
Příspěvek seznamuje se dvěma nástroji vytvořenými v prostředí geografických informačních systémů (GIS). První nástroj je určen pro implementaci 3D roviny, orientované podle naměřených strukturních dat do prostředí ArcGIS (ESRI), a druhý slouží pro numerickou konstrukci průběhu geologického rozhraní v mapě. Geolog – mapér může s těmito nástroji uživatelsky vstřícným a časově nenáročným způsobem vykreslovat průběh hranic geologických těles s přibližně rovinnou stavbou v mapě. Procedury byly psány v jazyce VBA (Visual Basic for Application). Poté, co je vypočten průnik vektorového modelu terénu (tzv. TINu) s rovinou geologického rozhraní, je výsledek přidán do mapy jako nová datová vrstva (bodový shapefile). Nástroj byl úspěšně otestován na území mapového listu 25-231 Rožnov pod Radhoštěm.

Možnosti 3D vizualizace geofyzikálních dat v GIS a její přínos pro geovědy
František Kuda
Geofyzikální průzkum přispívá významnou měrou k pochopení vazeb podpovrchových procesů na zájmových lokalitách geovědních disciplín (geomorfologie, geologie, hydrogeologie aj). Komplexní geofyzikální průzkum zahrnuje použití dvou a více metod často v prostorově složité síti měření. Vhodně zvolená kartografická vizualizace včetně zobrazení ve 3D může napomoci při interpretaci výsledků měření i při závěrečné prezentaci zjištěných poznatků. Předkládaný článek se soustředí na možnosti 3D vizualizace geofyzikálních dat v softwarech Voxler v.2 a ArcGIS Desktop 10. Možnosti zobrazení v daném programu jsou aplikovány na data naměřená metodami georadar, DEMP a geoelektrickou 2D tomografií na lokalitách Pravčická brána (NP České Švýcarsko) a Ledové sluje (NP Podyjí). Vizualizace je provedena pro původní naměřené hodnoty, jejich interpolace do spojitých polí, pro rastrová i vektorová data importovaná z geofyzikálních programů včetně možnosti v sw. Voxler zobrazit georeferencovaná obrazová data v klasické horizontální pozici i jejich transformaci pod zvoleným úhlem až do pozice vertikálního řezu. Na modelových lokalitách je ukázán přínos visuální prezentace pro výzkum vývoje reliéfu.