Potenciál prostorových dat pro informační společnost

moderátor       Mgr. Bc. Zdeněk Stachoň, Ph.D.

3D modelování měst s využitím geoinformačních standardů
Mgr. Lukáš Herman (Geografický ústav, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)
Příspěvek se zabývá uplatněním geoinformačních standardů v oblasti 3D modelování měst. Právě k tomuto účelu je určen jazyk CityGML, který byl standardizován OGC. Shrnuty jsou informace o vývoji tohoto jazyka, klíčové vlastnosti a jeho možnosti při použití v aplikačních úlohách. CityGML rovněž sloužilo jako důležitý podklad při vývoji datových specifikací INSPIRE, konkrétně tématu prostorových dat budovy. Tomuto vznikajícímu standardu se věnuje také část tohoto příspěvku.

Sensor Web Enablement: Interoperabilita služeb senzorového webu
Mgr. Petr Duda (Geografický ústav, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)
Řeší standard OGC zaměřený na senzory a senzorové služby z hlediska funkcionality a funkčnosti. Prezentovány budou teoretické základy senzorového webu s praktickými aplikacemi. Praktické aplikace jsou v prezentaci ilustrovány ukázkami a příklady.

Současný stav příprav evropských iniciativ o prostorových datech
Mgr. Radim Štampach, Ph.D. (Geografický ústav, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)
Pojednává zejména o GMES a INSPIRE. Přehled současného stavu vývoje, příprav a plány na příští roky u projektů GMES a INSPIRE. V prezentaci bude řešeno je, co z toho vyplývá pro českého geografa a kartografa, nové dostupné zdroje dat, nové povinnosti.