Radikální geografie

moderátor       RNDr. Petr Daněk, Ph.D.
čas                11:00-12:00
místnost         Z4

Radikální přístupy v české geografii aneb „proč musíme číst Harveyho, když je Marxismus sprosté slovo?“
RNDr. Michaela Pixová (Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze)
Nacházíme se v časech ekonomické krize, jejíž skutečné příčiny dosud nebyly českou veřejností adekvátně pojmenovány. Krize je přičítána korupci, nenasytným bankéřům, Evropské Unii, nebo životu „nad poměry“. V důsledku historické diskreditace nauky Karla Marxe naše post-socialistická společnost ekonomickou krizi zřídka kdy přičítá základním rozporům kapitalismu. Marxismus coby nástroj explanace příčin a dopadů ekonomické krize tak na významu nezískal ani v české geografii, ačkoliv v geografii světové k jeho etablování došlo již v 70. letech minulého století. K Marxismu se dodnes hrdě hlásí i mnozí přední světoví geografové, z nichž největšímu ohlasu se díky své kritice globálního kapitalismu těší David Harvey. Znalost Harveyho díla je i v Česku povinnou výbavou každého sociálního geografa, následování jeho epistemologického odkazu je ovšem v české geografii dodnes považováno za poněkud nepatřičné. Úkolem příspěvku je kriticky zhodnotit soudobou úlohu Marxismu v sociálních vědách a v české sociální geografii, v níž dosud převažují tendence se Marxismu a radikálním přístupům vyhýbat. Příspěvek zároveň nastiňuje, proč právě současná ekonomická krize dodává využití Marxismu v sociálních vědách na dosud nebývalém významu a relevanci.

Teoretické predpoklady kriticko-geografického pristupu v regionálnej politike
Mgr. Miloslav Michalko (Katedra geografie a regionálneho rozvoja, Fakulta humanitných a prírodných vied, Prešovská univerzita v Prešove)
V predkladanom príspevku definujeme predpoklady kriticko-geografického prístupu v regionálnej politike. Pri definovanie sa opierame o kritickú sociálnu teóriu Frankfurtskej školy a o dialektiku súčasných kritických geografov, ako sú David Harvey, Doreen Massey a iný. Načrtávame teoretické a filozofické predpoklady kriticko-geografického prístupu v kontexte geografickej praxe a jeho možnosti využitia v procese tvorby a hodnotenia regionálnej politiky. V príspevku nazeráme aj do počiatkov kritického myslenia všeobecne, ktoré je bázou pre emancipačné myslenie kritickej geografie.

Hoďte na ní síť: Hledání konceptu sítě v geografii
Mgr. Petr Kučera (Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze)
Pojem síť (network) si s sebou v geografii nese různé významy. Síť může odkazovat na technickou či dopravní infrastrukturu, na úlohu sociálních sítí pro jednotlivce i komunity, na proudění ve "společnosti sítí", jak ho popsal Manuel Castells, nebo třeba na předivo vztahů mezi lidmi i ne-lidmi v teorii actor-network. Jak vlastně máme k různým významům pojmu síť v geografii přistupovat? Jaká je relevance různých konceptů sítí pro geografii? Spojí síť geografii? Příspěvek si klade za cíl teoreticky diskutovat pojetí sítí ve snaze lépe chápat jejich prostorovost.