Česká republika v regionálním vývoji

Sekce              Česká republika v regionálním vývoji

Místnost        Z3

Moderátor     Mgr. Petr Klusáček, Ph.D.

 

Dostupnost a porovnání vybraných statistických údajů v Česku, Polsku a Sasku

Mgr. Michal Šindelář, Mgr. Helena Kratěnová (Geografický ústav, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)

V našem příspěvku se podíváme na dostupnost vybraných statistických údajů v Česku a v sousedních státech, konkrétně v Polsku a ve Spolkové zemi Sasku. Myšlenku společné statistické databáze začal rozvíjet již projekt Cross-border friendship database, který byl zpracován převážně pro Euroregion Nisa. Bohužel není tento projekt již dlouho aktualizován a doplňován, tudíž může potenciálním návštěvníkům sloužit pouze orientačně. Pro náš projekt jsme si vybrali několik ukazatelů v oblasti lidského a sociálního kapitálu, což je jedno ze subtémat obsáhlejšího projektu grantové agentury TAČR s hlavním řešitelem doc. M. Jeřábkem a s názvem Vliv přeshraniční spolupráce na regionální rozvoj českého pohraničí, který je právě zhruba ve své třetině. Poté, co byl zkompletován seznam sledovaných ukazatelů, jsme začali hledat jejich definici a dostupnost na německé a polské straně hranice s důrazem dostat se na co nejnižší statistické jednotky, tedy obce. Dále byla provedena diskuze nad definicemi jednotlivých ukazatelů v jednotlivých státech a následně jsme získaná data začali porovnávat. Závěrem je tabulka, ze které je patrné, jestli jsou data mezi sebou plně či částečně kompatibilní, nebo jsou sledovány či definovány odlišně a komparovat je tudíž nelze.

 

Strategie firem textilního a oděvního průmyslu v období transformace po roce 1989

Mgr. Štěpánka Brabcová (Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova)

Český textilní a oděvní průmysl prochází od roku 1989 složitou restrukturalizací a transformací, která je způsobena přechodem od plánovaného socialistického hospodářství ke kapitalistickému. Dále se Česko otevřením své ekonomiky zapojilo do celosvětové transformace textilního a oděvního průmyslu. Ta v Evropě zahrnuje celkový pokles produkce způsobený relokalizací činností s vysokým podílem rutinní manuální práce a zaměřením se na činnosti s vysokou přidanou hodnotou. Prvním cílem příspěvku je ukázat obecné trendy transformace českého textilního a oděvního průmyslu. Druhým cílem je představit různé možnosti úspěšných i neúspěšných strategií českých textilních a oděvních firem. Jedním z aspektů strategie je také otázka, zda firmy využívají lokálních či globálních zdrojů při své transformaci.

 

Geografický výzkum automobilového průmyslu: teorie a přístupy

Mgr. Tomáš Švik (Geografický ústav, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)

Příspěvek se zabývá teoretickými a metodologickými přístupy geografického výzkumu automobilového průmyslu. Kriticky zhodnotí přístupy, směry a obsah dosavadního výzkumu evropských i zámořských autorů. Nastíní vývoj výzkumu tohoto odvětví ekonomiky a souvislost s vývojem odvětví samotného, zejména prostorovými změnami výroby v souvislosti se zaváděním štíhlé výroby, vlivem globalizace, modularizace výrobního procesu a vlivem ekonomické krize.