Kartografie: mezi mnoha obory

Sekce              Kartografie: mezi mnoha obory

Místnost        Z2

Moderátor     Mgr. Bc. Zdeněk Stachoň, Ph.D.

 

Kombinovanie kartografických metód za účelom vizualizácie volebných výsledkov

Mgr. Peter Ondrejka (Geografický ústav, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)

Práca je správou z vizualizačného experimentu, ktorý prepája metódy kartografickej anamorfózy a viacnásobne štruktúrovaného kartogramu s cieľom vytvoriť čo najinformatívnejšiu statickú mapu volebných výsledkov. Okrem návrhu vizualizácie je cieľom jednotlivé etapy tvorby mapy algoritmizovať, z čoho pramení viacero otvorených otázok a podnetov pre ďalší prieskum. Ide teda o predbežnú správu s cieľom podrobiť koncept diskusii a získať spätnú väzbu.

 

Problematika tvorby bezešvé mapy zobrazujících srážkové poměry přeshraničního regionu

Mgr. Daniel Vrbík (Katedra aplikované matematiky, Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, Technická univerzita v Liberci)

Běžný kartografický pohled na území jako na ostrovní mapu, kde administrativní hranice určují také hranice studovaného jevu, selhává v případě, kdy jde o jev kontinuální a na administrativních hranicích nezávislý. Takovým příkladem je jakýkoli fyzickogeografický jev. Jako důkaz lze uvést události ze srpna 2010 v prostoru Euroregionu Nisa (CZ-DE-PL). Silné srážky především v české části euroregionu zapříčinily povodňovou situaci, která postihla nejen území v České republice, ale způsobila protržení přehrady Witka v Polsku a další škody na majetku v Německu. Příspěvek se zabývá problematikou tvorby bezešvé přeshraniční mapy, zobrazující srážkové poměry za období 1991–2010 v Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa. Bude představena metodika tvorby výše uvedené mapy a budou rozebrány problémy související s použitými daty. Dále budou srovnány uvažované metody interpolace srážkových dat. Součástí příspěvku bude také zhodnocení dostupných atlasových děl zobrazujících území ve studované tematice.

 

Interdisciplinární výzkum uživatelského rozhraní při 3D vizualizaci prostorových dat

Mgr. Lukáš Herman (Geografický ústav, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)

Tento příspěvek je věnován výzkumu, na kterém se podílí pracovníci a studenti Katedry psychologie (Filozofická fakulta), HCI (Human Computer Interaction) laboratoře (Fakulta informatiky) a Geografického ústavu (Přírodovědecká fakulta) Masarykovy univerzity. Hlavním předmětem tohoto výzkumu je hledání vhodného uživatelsky přívětivého rozhraní pro 3D vizualizaci s využitím znalostí moderních technologií a kognitivní psychologie. Příspěvek se zaměřuje na popis technologických prostředků a metod použitých při tomto výzkumu. Zatím byly experimentálně srovnávány dva různé způsoby vizualizace 3D dat (projektor ve 2D módu a ve stereoskopickém režimu) a dvě možné ovládací zařízení (klasická počítačová myš a WII Remote Controller). V závěru jsou diskutovány první předběžné výsledky, jejich následné využití a další směřování celého výzkumu.