Změny v prostoru města

Sekce              Změny v prostoru města

Místnost        Z2

Moderátor     Mgr. Ondřej Mulíček, Ph.D.

 

Percepce sakrálních prvků v urbánní krajině Brna

Mgr. et Mgr. Gustav Novotný (Geografický ústav, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)

Mezi projevy náboženství patří sakrální prvky. Jedná se o projev, který je v krajině i v osídlení fyzicky patrný a sakrální objekty často dokládají vývoj dané krajiny. Sídla i krajina pak můžou být specificky vnímány pod vlivem religiózní historie území. Vzniká percepce krajiny, která se často velmi liší napříč časem a prostorem. Tento příspěvek se zabývá měnícím se přístupem k hodnocení urbánní krajiny, a to hlavně ve vybraných částech města Brna a v jeho blízkém okolí. Diskutována je i percepce vybraných brněnských parků a nekropolí.

 

Migrace a změna sociálně prostorové diferenciace Prahy

Mgr. Ivana Přidalová, doc. RNDr. Martin Ouředníček, Ph.D. (Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova)

Současné sociálněvědní výzkumy akcentují význam prostorové mobility společnosti a zabývají se vztahem mezi mobilitou a místy, která jsou díky ní nejen propojena, ale i neustále přetvářena. Také v dnešním Česku se prostorová mobilita zvyšuje a působí na proměnu lokalit: v souvislosti s nárůstem zahraniční imigrace do Česka docházelo v posledních letech k nárůstu počtů vnitrostátních stěhování i stěhování uvnitř hlavního města Prahy. Cílem příspěvku je zhodnotit vývoj sociálně prostorové diferenciace v Praze v kontextu postsocialistických měst a vysvětlit vliv migrace na změnu sociálního prostředí v různých částech města. Příspěvek je založen především na analýze dat z registrů migrace v podrobnosti urbanistických obvodů Prahy v letech 1992-2012 a využívá aktualizovanou typologii území hlavního města podle typu zástavby v urbanistických obvodech.

 

Městské turistické okrsky a turistifikace v Praze

Mgr. Veronika Dumbrovská (Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova)

            Městský cestovní ruch v posledních letech nabývá na významu. Počet turistů a návštěvníků měst se zvyšuje a vzhledem k jejich silné koncentraci do určitých oblastí dochází k vytváření tzv. městských turististických okrsků. Tyto turistické okrsky jsou charakteristické nejen koncentrací atraktivit cestovního ruchu a tím i koncentrací turistů, ale také služeb spojených s cestovním ruchem. S pokračujícím rozvojem městských turistických okrsků jsou funkce spojené s každodenním životem obyvatel postupně vytlačovány a nahrazovány funkcemi turistickými (turistifikace), čímž dochází ke ztrátě původních hodnot těchto oblastí a ke vzniku turistického ghetta. Cílem příspěvku je představit výsledky terénního výzkumu, který byl proveden v historickém centru Prahy v létě 2014. Šetření bylo zaměřeno na identifikace nabízených služeb v oblasti Královské cesty, která je turisticky nejvytíženější částí Prahy. Na základě získaných údajů byly vymezeny přibližné hranice městského turistického okrsku a vyhodnocena míra jejich turistifikace. Výsledky výzkumu poukazují na velké zatížení Prahy cestovním ruchem a vzniku turistického ghetta v oblasti Královské cesty.