Neekonomické rozměry rozvoje v postsocialistickém kontextu
moderátor doc. RNDr. Pavel Chromý, Ph.D.
čas 13:00-14:00
místnost Z4
Český Springfield: velká firma na malém městě
RNDr. Robert Osman, RNDr. Ondřej Šerý (Geografický ústav, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)
Příspěvek se zabývá vztahem velké firmy a malého města, přesněji ovlivňováním sociálního klimatu obce významným ekonomickým subjektem. Reaguje tak na přílišnou ekonomickou orientaci dosavadních regionálně rozvojových výzkumů, v rámci nichž se sociální a kulturní otázky řeší spíše okrajově či neřeší vůbec. Na případu společnosti EDP s.r.o., která má lokalizovány své výrobní závody v Rousínově a Komořanech u Vyškova, je zkoumáno, jakých významů nabývá tento podnik pro místní obyvatele. Po provedení analýzy místního tisku a relevantních webových stránek se hlavními výzkumnými metodami staly nezúčastněné pozorování a semistrukturované rozhovory s místními obyvateli, případně zaměstnanci firmy. Výzkum od samého počátku provázel i didaktický cíl, jelikož byl realizován v rámci výuky vysokoškolského předmětu, jež se věnuje využití kvalitativních metod v geografii.
Bluefield development v postsocialistickom kontexte: príklad Bratislavy a Prahy
Mgr. Branislav Machala (Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze)
This presentation critically discusses the ongoing waterfront regeneration in postsocialist Bratislava and Prague and questions potentials, conditions and practices of the bluefield development (i.e. development of city area that connects the build up environment with water and prioritize river-dependent and river enhancing uses; Pinch, P., Munt, I. 2002). Water courses represent dynamic parts of a space which allows mutual interactions between land and water. In recent years both Bratislava and Prague have been experiencing privately driven waterfront regeneration. Although political and administrative representations are partly aware of riverfront potentials, they have not yet formulated and applied a complex strategic approach to riverfront regeneration. Consequently, private developers and investors have became the crucial driving force in the reshaping central city waterfronts in favor of commerce, expatriates and affluent upper classes. On the other hand, local citizens have shown their active interest and connection to this locality through their participation and pro-active attitude to the future of these popular locations. Waterfront regeneration is a good example of urban development in postsocialist cities which is characterized by the asymmetric relations of power between stakeholders with active investors and the passive role of the public sector. However, the radical transformation of bluefield sites, requires multiscalar-governance based on negotiation between governments, private investors and citizens while reflecting imperatives of smart, sustainable and inclusive development.
Diferencovaná kvalita sociálního kapitálu v území (příklad vnitřní periferie Manětínska)
Mgr. Eva Vaňková (Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze)
Příspěvek reprezentuje současný sociálně geografický výzkum, který se v otázkách týkajících se problematiky regionálního rozvoje v periferních oblastech stále více zaměřuje na lidské zdroje jako faktor, který výrazně ovlivňuje rozvoj těchto oblastí. Příspěvek se zabývá problematikou sociálního kapitálu v kontextu polarizace prostoru ve vnitřních periferiích Česka. Cílem provedeného výzkumu bylo posoudit roli kvality a úrovně sociálního kapitálu v procesu polarizace prostoru, resp. vlivu na perifernost území a analyzovat sociální kapitál konkrétně na příkladu modelového území Manětínska a rovněž posoudit kvalitu a potenciál sociálního kapitálu pro rozvoj této dílčí části rozsáhlejší vnitřní periferie. Nejdříve bylo hodnoceno pomocí strukturálních ukazatelů širší území makroperiferie a poté bylo na Manětínsku realizováno dotazníkové šetření, kdy respondenty byli obyvatelé Manětínska. Hlavním závěrem provedeného výzkumu byl fakt, že vnitřní podmínky rozvoje, resp. potenciál endogenního rozvoje a aktivizace místních aktérů, se v periferiích s obdobnou vnější podmíněností mohou výrazně lišit.