Síť: nehierarchické uspořádání společnosti I.

moderátor Mgr. Daniel Seidenglanz, Ph.D.
čas 13:00-14:00
místnost Z3

Dvojí Brno: Brněnské subkultury a jejich různý vztah k Praze podle dat o používání Facebooku
Mgr. Petr Kučera (Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze)

Zkoumáme-li vztahy mezi "facebookovými událostmi" na základě účasti uživatelů na dvou a více facebookových událostech, objevíme v síti těchto událostí shluky. Tyto shluky facebookových událostí jsou interpretovány jako sociálněprostorové reprezentace aktivity různých subkultur, účast na těchto událostech má význam pro reprodukci vnitřní soudržnosti v subkulturách. Všechny tyto shluky facebookových událostí mají svou specifickou prostorovost. Zvláštní pozornost je věnována shlukům lokalizovaným v Brně a vztahům mezi nimi. Výsledky zkoumání ukazují, že pro dělení do subkulturálních shluků je významnou charakteristikou vztah těchto shluků k jiným shlukům lokalizovaným v Praze. Tyto výsledky přináší zajímavé otázky k dynamice městské společnosti, co se týče umístění města v prostorové hierarchii národního státu.

Univerzita v prostredí regionálnej inovačnej siete Bratislavy
Mgr. Eva Polonyová (Katedra humánnej geografie a demografie, Prírodovecká fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave)

Niet pochýb, že v ostatnom období sme svedkami prirodzeného zrodu spoločnosti a ekonomiky, v ktorej sa znalosti stávajú hlavným zdrojom dosahovania konkurenčnej výhody. Tento druh nastavenia ekonomiky, založený na podnikateľských princípoch je vo svojom základe považovaný za hlboko špecifický. Predovšetkým tacitné znalosti, zosobnené individuálnymi zamestnancami, ruka v ruke s vytváraním novej firmy povstávajú zo snahy transformovať hodnotu znalostí v procese inovačnej aktivity. Viaceré zdroje literatúry v súčasnosti uvádzajú, že podnikateľské zámery, vzniknuté ako tzv. univerzitné spin-off firmy predstavujú hnaciu silu úspešného ekonomického rastu (Bercovitz a Feldman, 2006). Navyše nové, inštitucionálne teórie rastu poukazujú na univerzitu a jej potenciál, využiteľný prostredníctvom živých vzťahov viacerých aktérov v prostredí akejsi regionálnej siete. Podporované kanceláriami a centrami pre transfer technológií, či rozličnými programami pre výskum, dnes v mnohých regiónoch fungujú projektové a inovačné centrá a inkubátory. Univerzita tu spája kreativitu a invenciu v produkcii, rovnako ako i v transfere znalostí a technológií. V príspevku priblížime situáciu regiónu hlavného mesta Bratislava v kontexte vyššie uvedených javov.

Multifunkční zemědělství a sociální sítě
Mgr. Jiří Hrabák (Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze)

Příspěvek se zabývá možnostmi využití výzkumu sociálních sítí v analýze multifunkčního zemědělství. V článku je nejprve šířeji rozpracován koncept sociálních sítí. V druhé části příspěvku je pak proveden pokus o konceptualizaci pojmu „multifunkční zemědělství" prostřednictvím jeho rozložení na ekonomickou, environmentální a sociální dimenzi. V závěru tohoto teoretického článku je pak představen transdisciplinární výzkum, který se zakládá na participativních metodách, a je nastíněno jeho využití ve výzkumu multifunkčního zemědělství.