Síť: nehierarchické uspořádání společnosti II.

moderátor Mgr. Daniel Seidenglanz, Ph.D.
čas 14:00-15:00
místnost Z3

Život v oblakoch? Frequent flyer programy a ich využiteľnosť pri výskume aeromobility
Mgr. Veronika Zuskáčová (Geografický ústav, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)

Zvyšujúci sa trend individuálnej mobility prostredníctvom leteckej dopravy a jeho dopady v spoločnosti viedli najmä v sociálnych vedách k formulovaniu nového konceptu a k následnému skúmaniu fenoménu aeromobility. Cieľom príspevku je z pohľadu geografa diskutovať doterajšie teoretické ukotvenie konceptu, predstaviť ho ako nový impulz pre dopravnogeografický výskum, nájsť v ňom možné úrovne definovania aeromobility a podstatné atribúty určujúce, akú časť spoločnosti je možné označiť za aeromobilnú, tj. využívajúcu leteckú dopravu ako súčasť životného štýlu. Dôležitou sa však zároveň stáva otázka ako a či je možné aeromobilitu merať. Ako jeden z nástrojov identifikácie tzv. kinetických elít a ich zastúpenie v spoločnosti je navrnuté využitie evidencie členov frequent flyer programov, teda vernostných programov sieťových aeroliniek. Následne sú načrtnuté možnosti aplikácie metódy, vrátane rizík spojených s pomerne výraznou pozíciou nízkonákladového sektoru v súčasnej leteckej doprave.

Sieťová analýza mestskej hromadnej dopravy v Bratislave
Mgr. Lukáš Belušák, Mgr. Ivica Paulovičová
(Katedra humánnej geografie a demografie, Prírodovecká fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave)

S neustálym vývojom miest evidujeme čoraz vyššie nároky ich obyvateľov a návštevníkov na zabezpečenie základných služieb na adekvátnej úrovni. K množstvu nevyhnutne dôležitých služieb, ktoré sú na území najväčších miest jednotlivých krajín poskytované, môžeme zaradiť tiež verejnú dopravu. Okrem iných oblastí aj na hromadnú dopravu sú čoraz častejšie kladené požiadavky na zvýšenie jej efektívnosti a kvality. Sieť verejnej dopravy v hlavnom meste Slovenska, Bratislave, je vzhľadom na rozvoj mesta v posledných rokoch vhodným objektom na aplikáciu metódy sieťovej analýzy. Cieľom projektu je analýza údajov o mestskej hromadnej doprave v hlavnom meste Slovenska s využitím širokého spektra sieťových štatistík zo zameraním sa na hľadanie zraniteľných a kritických miest v sieti a hodnotenie jej obslužnosti. Získané poznatky budú následne využité pri modelovaní ideálnejšej a efektívnejšej siete verejnej dopravy na území mesta Bratislava. Namodelovaná sieť verejnej dopravy môže slúžiť pre zlepšenie a zefektívnenie poskytovania služieb nielen pre obyvateľov mesta, ale aj pre jeho návštevníkov.

Geografická studie volební účasti
Mgr. Petr Voda (Geografický ústav, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)

Účast ve volbách je základní možností politické participace. Tento příspěvek se věnuje volební účasti v českých obcích v parlamentních volbách v roce 2010. Provedená analýza testuje teoretický předpoklad, že výše volební účasti je závislá na sociálních a ekonomických podmínkách v obcích, na velikosti obce a na podmínkách pro politickou mobilizaci. Výsledky naznačují pravdivost tohoto tvrzení. Volební účast roste s rostoucím podílem vysokoškolsky vzdělaných osob, podnikatelů, katolíků a rodáků a s blízkostí k obcím bydliště kandidátů a naopak s rostoucí mírou nezaměstnanosti, velikostí obce a kupní silou účast klesá.